Człowiek komputerowy
        Komputer, o czym nikogo już dzisiaj, w dobie społeczeństwa informacyjnego, nie trzeba przekonywać, ma wiele zalet. Wspomaga nas w pracy, edukacji, dostarcza rozrywki, wyręcza człowieka w zajęciach o uciążliwych dla zdrowia warunkach. Znalazł on zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Nie jest to jednak urządzenie doskonałe. Fascynacja nowymi technologiami, powszechne wykorzystanie komputerów niesie za sobą, bowiem różnego typu niebezpieczeństwa. Badania naukowe wskazują na dużą szkodliwość pracy przy komputerze.
Przebieg ćwiczenia:
Część I:
Przejrzyjcie różne pisma komputerowe. Skoncentrujcie uwagę na wszelkiego typu częściach oprzyrządowania komputerowego, na wnętrzu komputera, na jego układach scalonych, na jego częściach.
Część II:
Zastanówcie się nad sobą, nad swoją konstrukcją psychiczną, nad swoim stanem intelektualnym, nad sposobem swojego rozumowania i postępowania. Porównajcie siebie z komputerem, z technologiami IT, z robotem, maszyną.
Część III:
Przedstawcie siebie jak najbardziej, najprecyzyjniej oddając swoje porównania z komputerami. Weźcie pod uwagę wszystkie części swojego ciała: głowę, ręce, nogi ale i serce, mózg. Przedstawcie siebie techniką collage (używając fragmentów fotografii zawierających części komputerowe).
Pokaz - prezentacja
Obejrzyjcie wszystkie realizacje. Wymieńcie swoje uwagi związane z waszym rozumieniem siebie jak maszyny, siebie technicyzowanego, zrobotyzowanego.
Uczestnicy:
młodzież, dorośli
Miejsce:
klasa, sala
Materiały:
pisma komputerowe, reklamy, zdjęcia komputerów ich oprzyrządowanie, części; nożyczki, klej.
Czas działania:
2 godziny.

Bibliografia:
McLuhan M., (2004), Zrozumieć media. Przedłużenie człowieka. Warszawa: Wydaw. Naukowo-Techniczne.
Artyści i ich dzieła:
Miguel Rivera Motocykl 2008, Samochód 2009, Robot 2009.